Awards - OUR FANTASTIC AWARDS ARE HANDMADE BY THE TALENTED ANDREW COOKE... YOU CAN FIND OUT MORE VIA - COOKE CERAMICS

This year we have 12 awards given out in the following categories:

ALBERT PYUN INSPIRATION AWARD - audience choice - best GRINDHOUSE - best SHORT - best action - best horror - best thriller - best cinematography - MIKE LEEDER AWARD FOR best performance - best sfx - BEST MICRO BUDGET - GRAEME LIVINGSTONE AWARD for most memorable film...

CONGRATULATIONS TO our past WINNERS!!

2019 WINNERS

BEST ACTION FILM AWARD - STREGA

BEST SHORT FILM AWARD - CHAIN

BEST HORROR FILM AWARD - CHAIN

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD - CHAIN

BEST GRINDHOUSE FILM AWARD - STREGA

BEST MICRO BUDGET FILM AWARD - CIRCLE

MIKE LEEDER AWARD FOR BEST PERFORMANCE - CLAIRE HSU – LOCKED ALONE

BEST THRILLER FILM AWARD - LOCKED ALONE

BEST SFX AWARD - CHAIN

AUDIENCE CHOICE AWARD - SHED OF THE DEAD

ALBERT PYUN INSPIRATION AWARD - THE GOGOLA BROTHERS

GRAEME LIVINSTONE AWARD for MOST MEMORABLE FILM - SHED OF THE DEAD

2018 WINNERS

BEST ACTION FILM AWARD - DEATH TRAIL

BEST SHORT FILM AWARD - THE WAKE

BEST HORROR FILM AWARD - THE SPIRITUALIST

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD - THE SPIRITUALIST

BEST GRINDHOUSE FILM AWARD - AMAZON HOT BOX

BEST MICRO BUDGET FILM AWARD - ESCHATON

BEST PERFORMANCE AWARD - MARTIN O'SULLIVAN – CHIMES

BEST THRILLER FILM AWARD - THE LAST NIGHT

BEST SFX AWARD - GRAY MATTER

AUDIENCE CHOICE AWARD - CURSE OF THE VAPE-IRE

ALBERT PYUN INSPIRATION AWARD - EMMA DARK

GRAEME LIVINSTONE AWARD for MOST MEMORABLE FILM - HALF AN HOUR

2017 WINNERS

ALBERT PYUN INSPIRATION AWARD - BEAU FOWLER for EXPRESS DELIVERY

BEST MICRO BUDGET FILM (Under £1000) - CRIME

BEST FILM GOLD - THE FARM

BEST FILM SILVER - DEAD LEAVES

BEST FILM BRONZE - IT COMES FROM THE HEAVENS

BEST SHORT FILM - A FAIR SHARE

2016 WINNERS

ALBERT PYUN INSPIRATION AWARD - DREW CULLINGHAM, IAN MANSON, JONNIE HURN

BEST GRINDHOUSE FILM - FRANKENSTEIN CREATED BIKERS

BEST THRILLER FILM - REVENGE (REVANCHE)

BEST HORROR FILM - PEELERS

BEST DIRECTOR - FALKO JACOBS (A DIFFERENT SET OF CARDS)

BEST CINEMATOGRAPHY - LITTLE BOY BLUE

BEST PERFORMANCE - MICHAEL LORZ (CHATEAU SAUVIGNON TERROIR)

BEST SFX - FRANKENSTEIN CREATED BIKERS

BEST ACTION FILM - FORCE AND HONOR (FORCE & HONNEUR)

JURYS CHOICE - YOU CANT HEAR ME, YOU CANT SEE ME

AUDIENCE CHOICE - A DIFFERENT SET OF CARDS

2014 WINNERS

ALBERT PYUN INSPIRATION AWARD - ALBERT PYUN

MMBF RISING STAR AWARD - EMMA DARK

BEST FEATURE FILM - THE RED MAN

BEST THRILLER FILM - THE DEVILS BARGAIN

BEST HORROR FILM - RAZORS

BEST SHORT FILM - CHOMP

BEST CINEMATOGRAPHY - CHAMELEON

BEST PERFORMANCE - FRANCESCA FOWLER

BEST SFX - RAZORS

BEST ACTION FILM - ONE MILLION KLICKS

JURYS CHOICE - HEAD

AUDIENCE CHOICE - THE RED MAN

2013 WINNERS

SCREENING OF RECOGNITION - NEILL MORRIS

BEST LOCAL FILM - NO HOPE

BEST SHORT FILM - PRODIGAL SON

BEST FEATURE FILM - MONK3YS

BEST CINEMATOGRAPHY - WELCOME TO THE MAJORITY

BST ANIMATION - DOG #7

BEST HORROR FILM - MISTER WHITE

BEST INDIEREIGN FILM - MISTER WHITE

APPRECIATION AWARD - KING JOHN

AUDIENCE CHOICE - KILLSTRIKE

 

2012 WINNERS

BEST FILM - ROAD TO HELL

BEST SHORT - UNJUST

BEST INTERNATIONAL - RED FOREST HOTEL

BEST DIRECTOR(S) - JOHN RECK & KEITH MACKIN (COPS & ROBBERS)

BEST LOCAL FILM - MURDEROUS

BEST CINEMATOGRAPHY - COPS AND ROBBERS

BEST ACTOR - HARRY SANGER (UNDER THE RUG)

BEST ACTRESS - CAROLINE BURNS COOK (MYRA)

AUDIENCE CHOICE - UNJUST

SCREENING OF RECOGNITION - BEACH, THOMAS J. SMYTH

 

2011 WINNERS

BEST FILM - HOW TO BOIL A FROG

BEST SHORT - DIVINATION

BEST INTERNATIONAL - WRITTEN IN BLOOD

BEST DIRECTOR - ANDREW TANNER (MASTERPIECE)

BEST LOCAL FILM - MICKEY B

BEST CINEMATOGRAPHY - PIZZANGRILLO

BEST ACTOR - ART KEARNS (BITTERSWEET)

BEST ACTRESS - HARUKA ABE (YUKI)

AUDIENCE CHOICE - BUCK FURY

SCREENING OF RECOGNITION - BUCK FURY, ALLY McKENZIE

 

2010 WINNERS

BEST FILM - GEORGES INTERVENTION

BEST SHORT - MISSISSIPPI SOUND

BEST INTERNATIONAL FILM - SNOWBLIND

BEST DIRECTOR - CHAD FERRIN (SOMEONES KNOCKING AT THE DOOR)

BEST LOCAL FILM - ERWIN

BEST CINEMATOGRAPHY - SEEING HEAVEN

BEST ACTOR - JESSE JAMES LOCORRIERE (TAKES A LOT TO ROCK YOU)

BEST ACTRESS - LYNN LOWRY (GEORGES INTERVENTION)

AUDIENCE CHOICE - TAKES A LOT TO ROCK YOU

NEW WAVE SHORT FILM DIRECTOR(S) - KEITH MACKIN & JOHN RECK (SIX MINUTES OF FREEDOM) 

SCREENING OF RECOGNITION - OLD MAN FLYING MACHINE, BRIAN FALCONER

 

2009 WINNERS

BEST DIRECTOR - WYATT WEED (SHADOWLAND)

BEST FILM - SITUATIONS VACANT

BEST SHORT FILM - SOMEBODY TO LOVE

BEST INTERNATIONAL - ISLE OF THE DAMNED

BEST ACTOR - DIARMUID NOYES (SITUATIONS VACANT)

BEST ACTRESS - LYNETTE CALLAGHAN (8 POINT 5 HOURS)

BEST LOCAL FILM - DEATH IN D-MINOR

BEST CINEMATOGRAPHY - ONE LAST LOVE SONG

AUDIENCE CHOICE AWARD - BODYGUARD A NEW BEGINNING

SCREENING OF RECOGNITION - INJECTED, AIDAN GAULT

 

..

© 2018 by George Clarke. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now